עברית  |  English  |  
שיש ואבן – מה היתרונות של כל אחד מהם כשבוחרים מצבה לנפטר?

כשאדם קרוב אלינו הולך לעולמו, ישנו תמיד קושי ממשי להתמודד עם האובדן, גם אם האדם נפטר בשיבה טובה ואחרי חיים מלאי עשייה ונחת. היהדות ברוב חוכמתה העניקה לנו 7 ימי ניתוק מהמציאות היומיומית כדי לעכל את המוות, אבל לאחר מכן אין ברירה אלא להתחיל להסתגל לחיים החדשים. בפרט נדרשת קבלת החלטות לגבי המצבה שתנציח את המת, וביניהן בחירת חומר הגלם למצבה. ישנם סוגים שונים של שיש ואבן, וכדאי להכיר את היתרונות של כל אחד מהם כדי להגיע לאופציה הנכונה ביותר.

שיש טורקי ושיש חברון - האופציה הממלכתית

שיש הוא חומר גלם פופולרי באופן כללי בזכות המראה המרשים והעלויות הנמוכות. קבלן מצבות עושה שימוש בשני סוגי שיש אפשריים - שיש חברון ושיש טורקי, שנקראים כך על שם המקום שממנו הם מגיעים.

השיש הטורקי מתאפיין בגוונים אפרפרים בשילוב תכלת, כך שהוא מקנה למצבה מראה ייחודי ושובה לב. לשיש חברון יש גוון של חול, והוא זה המשמש לכל המצבות בבתי העלמין הצבאיים כך שהחזות שלו מזוהה עם ממלכתיות וכבוד.

המכנה המשותף לשני סוגי השיש הוא העמידות הטובה ובעיקר נוחות העבודה איתם - כמובן כשמי שמסתת את האבן לכדי המצבה הוא בעל ניסיון רלוונטי בעבודה עם שיש. נוחות העיבוד של סלע הגיר הקשיח מתורגמת גם למחירים נוחים.

האבנים שמתאימות לבניית מצבות

קבלן מצבות מיומן יודע לעבוד גם עם מספר סוגים של אבנים, ובפרט אבן ירושלמית, אבן גלילית, בזלת וגרניט. היתרון הבולט לעין של כל סוגי האבנים למצבות הוא המראה הייחודי והאפשרות ליצור מצבה ייחודית. החיסרון הוא המחיר היותר גבוה בהשוואה לשיש, הן כשקונים את המצבה והן לאורך השנים כשנדרשת תחזוקה שוטפת.

אבן ירושלמית מגיעה בגוונים שונים של אדום, ורוד וצהוב ומציעה מראה שורשי ומסורתי. אבן גלילית הינה בעלת גווני אדמה, בהירים או כהים לבחירת מזמין המצבה. הבזלת הינה בעלת מראה כהה, מרשים ואפילו יוקרתי שכן מדובר באבן שמשדרת עוצמה. כמו כן ישנה בחירה בין בזלת מלוטשת שמתאפיינת בחזות בוהקת לבין בזלת במצבה הטבעי והפראי למדי. גם הגרניט נחשבת לאבן יוקרתית.

איך לבחור בין אבן לשיש ואת הסוג הספציפי של חומר הגלם?

מאחר שגם לסוגים השונים של השיש וגם לאבנים השונות שמשמשות להקמת מצבות יש יתרונות, הבחירה בין כל האפשרויות היא בעיקר על סמך הטעם האישי. שיקול נוסף הוא אופי המצבה, ואותו כדאי לבחור על סמך האישיות של האדם שהלך לעולמו, כך שהמצבה תשקף את מי שהיה ובכך תנציח את זכרו באופן ההולם ביותר.

עוד כדאי לדעת שניתן לשלב את חומרי הגלם הנ"ל עם אלמנטים של זכוכית, עץ, נחושת ואפילו צמחיה טבעית, וכך ליצור מצבה ייחודית. בכל מקרה רצוי מאוד להגיע לחברה שמייצרת מצבות מכל הסוגים ובהתאם צברה ניסיון רחב היקף בעבודה גם עם שיש וגם עם אבן.