עברית  |  English  |  
שיש ואבן- לעולם לא נס ליחם
דף הבית >> מאמרים >> שיש ואבן- לעולם לא נס ליחם
שיש ואבן משמשים, מאז ומתמיד בעצם, לבנייה יפה, אמידה, איכותית ואף מפוארת. מדובר בחומרים עם הרבה קסם וייחוד, אשר ניתן לשלבם בכל בנייה, לרבות מודרנית, ללא שום מגבלות. המראה שיוצרים החומרים הנ"ל הוא אותנטי ומרהיב, מראה המדמה מרחבים, הטומן בתוכו הוד ופאר. איכות החומרים וחוזקם מרשימים ואפשרויות העיצוב איתם בלתי מוגבלות. אף עמידות החומרים מרשימה ואין שני לה.
 
שימוש היסטורי
כבר בעת העתיקה השתמשו בחומרים הללו, מפאת יכולתם, כאמור, לדמות מרחבים ולהאיר את החלל. השימוש ההיסטורי בשיש ובאבן תמיד היה רווח ואף העיד על מעמד חברתי וכלכלי גבוה. זאת מכוון שלשם השימוש בחומרים והעברתם, היה צורך במספר עצום של ידיים עובדות, אשר שירתו, בלא מעט מן המקרים, את עשירי הקהילה. הצד השלילי של התופעה התאפיין בכך שקיום שיש ואבן במקומות מסויימים, העיד על עבדות והעבדת עובדים שונים בפרך, בהעברת לוחות שיש ואבן ממקום למקום,  לרווחת אותם מכובדים.
שימוש באומנות
אין צורך להכביר במילים על השימוש האומנתי אשר ניתן לעשות באמצעות שיש ואבן. מספיק לטייל ברחבי אירופה הקלאסית ולצפות ביצירות ובפסלי הרנסאנס, באיטליה למשל, כדי להבין את השימוש הרב שנעשה בחומרים אלו, ואת היופי שניתן להפיק מהם. ערים כרומא ופירנצה הן אנדרטה ומצודה לאיכות החומרים, אשר עומדים ומעטרים את הערים בגאון, עד היום. למעשה, פסלי הרנסאנס הם סמל, עדות לאיכות המוצרים המדוברים, הם נוטריון החותם ומאשרר את טיבם של השיש והאבן. יצירות אשר השפיעו על כל האנושות והאומנות, נעשו משיש ומאבן.
שימוש היום
שילוב החומרים, אף היום, מפאר כל מבנה ומקום. החומרים הופכים כל מלון בוטיק וכל בית ליוקרתי ושימוש יצירתי בחומרים ישאיר כל אדם פעור פה. בנוסף, אריחים שונים ומגוונים, בעלי טקסטורות שונות ומרקמים שונים, יגוונו כל מקום ויעניקו אפשרויות בחירה לכל אחד. זאת ועוד, עקב הגיוון במרקם המוצרים, אזורים שונים בבית יכולים להיבנות ולהתבסס על השיש והאבן, על צורותיהם השונות, ולהפוך כל אזור למודגש ובעל אופי משלו. אין ספק בכלל, שיש ואבן הם חומרים מעולים שלנצח, ישמשו אותנו נאמנה.