עברית  |  English  |  
שיש ואבן לכל מטרה
דף הבית >> מאמרים >> שיש ואבן לכל מטרה
אין ספק כי אחד החומרים הכי מרתקים אשר קיימים על פני כדור הארץ הינו שיש, שיש ואבן הינם חומרים אשר קיימים מיליוני שנים על פני האדמה. למעשה שיש הינו אבן גיר אשר עברה תהליך התמרה כלשהו, תהליך התמרה מתבצע ממקורות חום אשר יש בכדור הארץ ובתהליך הזה אבן הגיר הופכת לשיש ולצבעונית, שיש ואבן גיר אשר הופכת לשיש יכולים לנוע בין גוונים של לבן מוחלט לשחור מוחלט. כיום אנשים רבים מעצבים את ביתם, ומקשטים אותו בשיש ואבן. כמובן שישנם סוגי שיש רבים, איכותיים יותר ואיכותיים פחות. ככל שהשיש יהיה איכותי יותר הוא יוכל לעמוד בתנאים קשים יותר, לדוגמא, ישנם סוגי שיש אשר מסוגלים לעמוד ברמת חום גבוהה מאוד ולא להישבר (כאשר מניחים סיר רותח על השיש במטבח), ישנם סוגי שיש אשר ניתן לנקות באקונומיקה ולא נגרם להם כל נזק וישנם כאלו שלא מומלץ.

סוגי השיש והאבן וההבדלים ביניהם
למעשה סוגי השיש השונים יכולים לנוע בין שיש פשוט מאוד וזול מאוד לבין שיש יקר ואיכותי, שיש יקר ואיכותי יכול לעמוד בפני נזקים חיצוניים רבים, שיש חזק במיוחד יוכל אף להישאר שלם גם אם מכונית תתנגש בו בעוצמה. בעבר היו מקרים כי נהיגה בשכרות הובילה נהגים להתנגש בקירות העשויים מחומר משובח של שיש ואבן, והשיש והאבן נשארו שלמים ואפילו לא נסדקו. כמובן שככל שהשיש יהיה איכותי יותר כך גם מחירו יהיה יקר יותר, אולם הוא יחזיק מעמד ליותר שנים ואף לדורות.

כאשר בוחרים שיש ואבן למטבח או לקירות או כריצוף לבית ישנם מספר גורמים אשר יש לקחת בחשבון, כמובן שכדאי להתאים את השיש מבחינה עיצובית לשאר הבית ולקחת בחשבון שינויים, שנית כדאי לקחת בחשבון ולבדוק באילו חומרים ניתן לנקות את השיש, וזאת מכיוון ששיש יכול להינזק מניקוי לא ראוי. שלישית כדאי לשים לב למחירים, ישנה אפשרות לרכוש כיום במחיר מוזל יחסית שיש באיכות די גבוהה ואין צורך לקפוץ מעל הפופיק. מחירי השיש בשנים האחרונות מאפשרים לכל אשם לרכוש אותו.