עברית  |  English  |  
ציפוי אפוקסי לרצפת שיש
כל מה שאתם צריכים לדעת על ציפוי אפוקסי לרצפת שיש

במקומות רבים שבהם ישנה ריצפת שיש, מקובל מאד להוסיף עליה ציפוי עם חומר אפוקסי. מדוע ציפוי אפוקסי נחוץ במיוחד לריצוף השיש? יש לזכור שריצוף באמצעות שיש הוא אכן, ריצוף יוקרתי ושווה במיוחד, אך השיש הוא גם חומר שעלול להיות רגיש - אמנם לא לשינויי טמפרטורה, אבל בהחלט לכימיקלים שונים, לשברים וסדקים, ומשאלו נוצרים - קשה מאד לתקן את השיש. לכן, מקובל להשתמש בציפויים כגון  ציפוי אפוקסי, וזאת בכדי להגן על השיש, ולשמור עליו לאורך זמן , כאשר הציפוי כמובן לא פוגם כלל במראה של השיש, אלא ההפך - גורם לו להיראות בולט ויוקרתי יותר. חשוב כמובן להבין מהם היתרונות המיוחדים הנוספים, בציפוי האפוקסי על ריצוף השיש, וכיצד הוא משפיע על הריצוף באופן כללי.
 
היבטים שונים בציפוי האפוקסי
  • מראה אחיד ללא בעיה - אחד מהמחששות לעתים, כאשר מצפים את הרצפה בחומר מגן, הוא שהחומר לא יהיה אחיד מבחינת הטקסטורה שלו, ועלול ליצור חלוקה מחדש של הרצפה, לפי הטקסטורה שהוא יוצר. במקרה של ציפוי אפוקסי, אין כל חשש כזה. הציפוי עצמו נעשה תמיד בשכבה אחידה, והמראה המבריק שלו מבטיח בעצם, שהרצפה תמשיך להיראות אחידה. זה חשוב מאד כאשר מדובר על ריצוף שיש - שכן לרוב משתמשים במשטח שיש אחד גדול, או שעושים בו חלקוה מוקדמת, ורוצים לשמור על מראה כזה, והציפוי האפוקסי מאפשר זאת.
  • עמידות טובה לעומס במשקל - עוד היבט חשוב בהתקנה של ציפוי אפוקסי למשטחי השיש, הוא שהם מאפשרים בעצם למשטח, לעמוד בעומס גבוה יותר למשקלים כבדים. כדאי לזכור שעם כל העמידות של השיש, הרי שיש לו חיסרון אחד מובהק, והיא שמשקלים כבדים מידי שיועמסו עליו, עלולים לגרום לסדקים קטנים - מה שהופך אותו לרגיש עוד יותר, וכך נוצר מעגל בלתי-נגמר של הרס השיש. לעומת זאת, אם מקפידים מלכתחילה לצפות את הריצוף בחומר האפוקסי, אפשר למנוע זאת. הציפוי האפוקסי לכשעצמו, הופך את המשטח לעמיד יותר בפני עומסים כבדים, והופך את המשטח כולו לעמיד יותר, וכך שומרים על שלמות השיש.
  • יעיל מאד נגד כימיקלים - יש מקומות שבהם רוצים ליהנות מריצוף שיש איכותי, אך פוחדים שחומרים שונים יפגעו בו. כך למשל, לא תמיד אפשר לנקות היטב את משטחי השיש, בשל השפעת הכימיקלים עליו. לעומת זאת, כאשר יש לכם ציפוי אפוקסי, הבעיה הזו נפתרת. הציפוי עצמו יועד מלכתחילה למפעלים, שם סכנת הכימיקלים היא גבוהה פי כמה. הדבר נכון כמובן לחומרי ניקיון שאחוז החומר הכימי בהם הוא נמוך יותר - וציפוי האפוקסי יתמודד איתם היטב.
 
ציפוי ששווה כל כך הרבה
אם לסכם את כל היתרונות שהופיעו לפנינו ,הרי שברור שאם יש לכם רצפת שיש, מומלץ בחום לשקול בחיוב את הציפוי שלה עם חומר אפוקסי, אתם תוכלו לקבל מכך יתרונות רבים, ולשמור על השיש שלכם לאורך שנים.