עברית  |  English  |  
עיצוב פנים יוקרתי בעזרת שיש
משטחים עשויים שיש וחיפוי קירות בשיש נוסכים נופך יוקרתי בכל בית ובכל משרד. יש בשיש יופי והידור. הוא מעשיר את הטקסטורה של החלל שהוא מצוי בו. הוא מוצע במרקמים, בצבעים ובגוונים שונים המאפשרים להעשיר ולהעצים את עיצוב הבית עם עיצוב פנים יוקרתי.

 עוד בעת העתיקה רווח השימוש בשיש בתחום האדריכלות, האמנות והעיצוב. השיש מוכר וידוע כחומר בנייה יוקרתי ואיכותי, בעל תכונות אסתטיות ודקורטיביות. ניתן למצוא אותו במשטחי ריצוף, בעמודים, במדרגות, בחיפוי פנימי וחיצוני, במשטחי עבודה  ועוד.

על אף היות השיש סוג אבן מיוחד, כיום נחשבות גם אבנים טבעיות מלוטשות ומבריקות, כגון אבן מצפה או אבן חברון כסוג של אבן שיש.


סוד קסמו של השיש


שיש יוצר תחושה של טבע – הן במרקמו והן בצבעיו. הוא מקרין ומשדר תחושה של זרימה, של נשימה. ניתן להשיג משטחי שיש בכל גודל ובכל צורה מבוקשים. בשיש לא מעורב שום חומר כימי וכל כולו הוא על טהרת הטבע. אחת התכונות המייחדת את השיש והופכת אותו למה שהוא הוא עושר צורני, מרהיב וססגוני, שנוצר מנימים, מגידים קריסטליים וחרסיתיים המשוקעים בשיש.

היות שאבני שיש נבדלות זו מזו לא רק בחזותן אלא גם בתכונותיהן, יש חשיבות מכרעת להתאמת סוג האבן למיקום ולייעוד שלה בבית (חיפוי, מדרגות, משטח עבודה ועוד), מכאן נובעת הכדאיות ואולי אף ההכרח להסתייע בשירותיו של אדריכל מקצועי בבחירת השיש.

שיש הוא חומר רגיש ושביר, לכן נדרשת זהירות יתרה בשימוש בו. הוא קל להישרט ולהיסדק ולכן חשוב לנקוט פעולות תחזוקה לשמירה על אחידות המשטח וחוסנו, כגון משיחתו בסילר שיוצר שכבת מגן המונעת ספיגת נוזלים ומפחיתה ומצמצמת באופן משמעותי כתמים ושריטות.

על מנת ליהנות לאורך זמן מאבני שיש חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע על אודות אופן תחזוקתן. כמו כן חשוב ביותר להקפיד על ניקוי השיש רק בחומרי ניקוי ייעודיים- איכותיים ובטיחותיים. אחת בכמה זמן מומלץ לחדש את האבן באמצעות שיופה וליטושה, המרענן ומייפה את הטקסטורה של האבן ומשדרג את האפקט העיצובי שלה.


שיש במטבח, באמבטיה, בסלון ובחדר השינה


טכנולוגיות ייצור חדשניות מאפשרות לייצר כיום, בין השאר, גם כיורים משיש לייפוי אמבטיות ומטבחים. חיפוי קירות במשטחי שיש גדולים מייחד היכלי משפט ומוסדות ציבור נוספים.
על מנת לשוות לבית, למשרד או למבנה הציבור (כגון בית המשפט העליון) חזות מהודרת ויוקרתית נעשה שימוש באבן טבעית - בגרניט, בצפחה  ועוד. המהדרין ובעלי האמצעים מאפשרים לעצמם לחפות משטחים באבן האוניקס, הנוצרת בשפכי נחלים לים, וסופחת אליה מינרליים המעשירים אותה בצבעים רכים.
 

כדאי לדעת


מאחר שהשיש הוא חומר רגיש, לרבות הסוגים היותר קשיחים, נדרשת ומתחייבת בחירה זהירה ומושכלת של סוג השיש על פי ייעודו. ודאי לא מומלץ לרכוש שיש שביר למטרת ריצוף אבל ניתן להשתמש בו, לדוגמה, לחיפוי קירות. על מנת להפיק ולמצות מאבני שיש את כל היתרונות והיופי הגלומים בהם חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מומחים לפני הבחירה. תתחדשו!