עברית  |  English  |  
סוגי אבנים למצבות

נהוג לבנות מצבת קבורה מאבן וניתן לעשות זאת מסוגים שונים של אבנים. חשוב להכיר את ההבדלים בין סוגי אבנים ולבחור מצבה מכובדת, ראויה ועמידה

מצבה היא לוח אבן עליה נהוג לציין את שם הנפטר, תאריך לידתו ותאריך פטירתו. ביהדות מוסיפים כמה מילים שתפקידן לייחד את האדם הנפטר, אך הדגש העיקרי הוא על סוג האבן בה משתמשים כדי לבנות את המצבה. על אף הקושי בבחירת מצבות עבור יקירינו, חשוב מאוד להכיר את ההבדלים בין האבנים ואת המאפיינים שלהן. אלו סוגי האבנים הנפוצות:

א. אבן חברון – אבן חברון נפוצה לעיצוב מצבות סטנדרטיות וקלאסיות. זו אבן גירית קשה אותה חוצבים בישראל בגבעות מסביב לירושלים. היא מתאפיינת בצבעי חול כמו לבן, קרם וצהבהב ומשמשת להנצחת חללי צה"ל וכוחות הביטחון הקבורים בבתי העלמין הצבאיים.
ב. שיש טורקי – אלו מצבות יקרות יותר שנחשבות גם עמידות ביחס לסוגים אחרים של אבנים. מקורו של השיש הטורקי באי מרמרה בטורקיה, המאפיינים הבולטים הם צבע הנע בספקטרום של תכלת עד אפרפר וגוונים מנומרים של שחור ואפור. שיש טורקי הוא חומר גלם חזק מאוד ולכן הוא מגיב היטב לעיבוד וליטוש מצבות. הוא נפוץ בייצור אנדרטאות ופסלים והתחזוקה שלו פשוטה ונגישה.
ג. גרניט – זו אבן אותה חוצבים מסלע יסוד פלוטוני קשה וצפוף. היא מיובאת ממדינות שונות, מבוקשת לייצור ועיצוב מצבות ומגיעה בצבעי שחור, אפור ואדום.
ד. אבן סלייב – זו אבן ירושלמית עתיקה המתאפיינת במראה פראי וטבעי. היא בעלת מרקם גוונים שונים של אדום, ורוד וצהוב ונהוג לחצוב גם אותה בהרים סביב ירושלים.
ה. אבן גלילית – זו אבן גיר קשה אותה חוצבים ברחבי הגליל. היא מגיעה בצבעים בהירים של חום, בז ואדמדם. אבן גלילית מתאימה לעיצוב סוגים שונים של מצבות והעלות שלה יחסית נמוכה.
ו. אבן חלילה – זהו סוג של אבן גיר בעלת מרקם אחיד בהשוואה לאבן טבעית רגילה. הגוונים של אבן חלילה הם צהוב, חרדל וחום. היא רגישה ללכלוך וכתמים ולכן רצוי למרוח עליה סילר. כך ניתן למנוע הצטברות של שומנים ואבק על גבי המצבה.

מצבות מאבן יפתח, עצמון ובזלת

יש מצבות שאותן ניתן לבנות מאבנים פחות נפוצות. אבן יפתח לדוגמא היא אבן גלילית באיכות גבוהה. הייחודיות שלה באה לידי ביטוי במגוון צבעים של ורוד, אדום וקרם. האבן מאופיינת במראה של ורידים ורדרדים והיא מתאימה לעיצוב של מצבות גדולות וקטנות כאחד. לחילופין, אבן עצמון היא לא פחות מיוחדת ואף אינה מצריכה ניקוי בתדירות גבוהה. זו אבן גיר קשה הנחצבת במחצבות הגליל ומגיעה בגוונים של חום בהיר, חרדל, אפור ולבן. מצבות אבן בזלת נבנות מאבן חזקה בגווני אפור עד שחור. אבן בזלת משמשת לייצור מצבות בעיבוד פראי ובצורה של סלע על המשטח.

חשוב מאוד לבחור אבנים איכותיות. אלו אבנים שלא ייפגעו כתוצאה מחשיפה ארוכה ורצופה לפגעי מזג האוויר, שמש, גשם, רוחות, אבק, לחות וכדומה. בנוסף, רצוי להתאים בין האבן שבוחרים לבין המיקום הגיאוגרפי של אתר ההנצחה. באיזורים ליד הים יש לבחור אבן שונה מאשר באיזורים יבשים, למשל.

לסיכום, בחירת אבן לבניית מצבות היא משימה קשה גם בגלל היצע האפשרויות. כדאי להכיר את מאפייני האבנים ולהתייעץ עם אנשי מקצוע במקרה של התלבטות. בחירה בין מצבות מאבן יפתח, עצמון ובזלת לבין שאר האבנים לבניית מצבות תלויה בעיקר בהעדפות אישיות. יחד עם זאת, כדאי לחשוב על הטווח הארוך ולזכור את הצורך בתחזוקה וניקיון.