עברית  |  English  |  
כיצד תבחרו שיש מנצח לעיצוב המטבח?
השיש הינו חומר גלם המוכר לאדם עוד מתקופת עתיקות אשר עשו בו שימושים שונים ומגוונים היוונים והרומים לדוגמא נהגו לפסל מן השיש פסלים ואף השתמשו בו לעיצוב המקדשים והארמונות שלהם, לשיש סוגים רבים ומגוונים כאשר לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו בהתאם לתפקיד המיועד לו, למטרת פיסול לדוגמא ישנו צורך בשיש המורכב מגבישים קטנים ככל הניתן.

השיש נחצב במקומות שונים מסביב לעולם כשבניהם : יוון, איטליה, ארצות הברית ,הודו, בלגיה, אירלנד ועוד  בישראל אין שיש טבעי לחציבה וכאשר מדברים על ''שיש ישראלי'' מדובר בדרך כלל על סלע מלוטש כל שהוא כמו אבן גיר לדוגמא.

כיום משמשת אבן השיש עבור משטחים למטבח ולאמבטיה, דלפקים ושימושים נוספים , כאמור ישנם סוגים רבים של שיש טבעי ומדומה ואף סינטטי כאשר כל אחד מן הסוגים בעל יתרונות וחסרונות בהתאם לשימוש עבורו הוא נועד לדוגמא ...

גרניט - שיש גרנית הוא סוג שיש חזק ועמיד במיוחד אשר נוצר בעקבות התפרצות של מאגמה אל פני השטח דבר המביא לקירורה בצורה חדה להיווצרות של סלעי גרנית המכילים קוורץ גבישי הנאספים ומצטברים במעמקי האדמה במשך שנים רבות ובסופו שדבר הופכים לשיש. שיש הגרנית הוא חומר חזק ועמיד במיוחד גם מפני שבירה, גם בפני חום וקור, וגם בפני כתמים תכונות שהופכות אותו למושלם בעבור משטחי עבודה למטבח, שיש הגרניט מגיע במגוון רחב של צבעים : אפור, חום, שחור ואפילו ורוד וירוק כך שהוא יכול להתאים למגוון רחב של עיצובים גם כן, השיש הוא שיש טבעי ולכן הוא מגיע במגוון מרקמים שונים ואין משטח אחד זהה למקבליו. לסיכום סוג שיש זה מתאים למשטחי עבודה במטבחים מעוצבים פעילים אשר אוהבים את המראה הטבעי של שי הגרניט.

אוניקס - האוניקס הינה אבן בעלת מראה יוקרתי המיוחד אשר משמש בנוסף לשימושה העיקרי שהוא חיפוי משטחים גם כאבן חן, האוניקס נוצרת בסמוך למקורות מים בתוך שכבות משקעים באדמה.

לאוניקס מרקם שקוף למחצה ועל כן יש הנוהגים לנצל מאפיין זה לצורכי עיצוב על ידי החדרת אור דרך המשטח, לאוניקס מגוון צבעים רחב החל מלבן ועד לאדום בוהק.
האוניקס מתאימה למטבחים מעוצבים לא פעילים אשר במיוחד המעוניינים במוקד משיכה בעיצוב הבית והיא איננה מתאימה למטבחים פעילים היות וזו אבן רכה המיועדת לשבירה ויכולה להישרט בקלות יתרה ונשחקת עם הזמן

חברוני - "שיש החברוני" הוא לא בדיוק שיש אלה שיש מדומה והוא מיוצר על ידי הברקה ושיוף של אבן מקומית מהרי חברון , זהו סוג השיש הנמכר שיש בארץ וזאת עקב מחירו הנמוך יחסית, שיש חברון מגיע בגוונים בהירים בלבד של בז' ואפרפר. סוג שיש זה מתאים בעיקר למטבחים מעוצבים לא פעילים כל כך היות וזהו שיש בעל יכולת ספיגה גבוהה מאוד ויש לו נטייה לספוח כתמים עם הזמן.