עברית  |  English  |  
חיפוי שיש בגליפים של חלונות

אנשי מקצוע החיים את עולם העיצוב יום יום, יודעים היטב שעיצוב מנצח נמדד בפרטים הקטנים, בפרטים שלאדם מן הרחוב קשה אולי להבחין ולהגדיר אותם, אבל מבט אחד מספיק בכדי ליצור בו את ההרגשה שמדובר בעיצוב מרהיב ומיוחד גם אם הוא אינו יודע להסביר מדוע. בשורות הבאות נדבר על פרט אחד קטן כזה לכאורה, פרט שמשפיע על מראה החלונות בבית ויכול לעשות את ההבדל בין מפתח חלון סטנדרטי ובין מפתח מעוצב ומרשים, וזאת באמצעות טכניקה הנקראת חיפוי שיש בגליפים של חלונות.

 

מהו גליף?

כל חלון מורכב משני מכלולים מרכזיים. המכלול הראשון הוא מסגרת החלון או משקוף החלון, והמכלול השני הוא החלון עצמו. התהליך של הרכבת חלונות מבוסס על התאמת מסגרת החלון למפתח החלון (הקיר) תחילה, ורק לאחר מכן שילוב החלון עצמו בתוך המסגרת. גליף הוא למעשה משקוף המסגרת אשר פונה כלפי חוץ. אם תביטו על חלונות הבית שלכם מבחוץ או על חלונות של בתים אחרים, תגלו שהגליפים, קרי המשקופים של החלונות, חשופים לחלוטין ומהווים לכאורה חלק מהעיצוב של החלון. חיפוי של גליף היא טכניקה שבאה להעניק למפתח החלון מראה ייחודי ומעוצב כאילו החלון הוא ללא מסגרת וקיר הבית עצמו מעניק לחלון את המסגרת הראויה לו. זוהי דוגמא קלאסית לפרט עיצוב קטן ושולי לכאורה, אך כאשר הפרט מבוצע על ידי חברה המתמחה בייצור חלונות אלומיניום ותריסי אור כמו חברת יורוסטייל חלונות אלומיניום אך בעל עוצמה עיצובית יוצאת דופן שיכולה להעניק לחלון המעוצב את המרחב המעוצב לו הוא ראוי.

 

כיצד מבוצע חיפוי שיש בגליפים של חלונות?

חיפוי שיש בגליפים של חלונות מבוסס על יישום של חיפוי על גבי הקיר החיצוני, באופן שמסתיר את הגליף של החלון ויוצר מראה כאילו החלון נתון בתוך הקיר עצמו, ללא כל מסגרת. חיפוי זה יכול להתבצע כהמשך לחיפוי החוץ של המבנה כולו והוא יכול להתבצע כחיפוי ייעודי למסגרת החלון ללא קשר לחיפוי המבנה כולו. לאחר שחיפינו את הגליפים של החלונות, ניתן להרחיב את יישום החיפוי בכדי ליצור תצורה מעוצבת שתעניק לחזית הבית מראה מיוחד כמו למשל עיצוב החיפוי בתצורה של חלון קשת עתיק המעניק מעין כתר לחלון האמיתי.

אפשרויות העיצוב באמצעות חיפוי שיש בגליפים של חלונות הן רבות ומגוונות, אבל האפקט הבולט ויוצא הדופן של מהלך כזה הוא ביצירת התחושה של חיבור ישיר בין החלון ובין קיר המבנה, ללא מסגרת. זה נשמע אולי כמו פרט קטן אבל לא צריך יותר מאשר להתבונן בתמונות של בתים מעוצבים בהם יושמה טכניקת החיפוי הזאת, בכדי להבין עד כמה הפרט הקטן הזה יכול להשפיע בצורה ניכרת על תחושת העיצוב הכוללת של המבנה כולו. ואחרי שאמרנו את זה, חיפוי שיש בגליפים של חלונות הוא תחום שדורש היכרות והתמחות ולכן חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום זה.