עברית  |  English  |  
חושבים על ליטוש שיש?
שיש ידוע כחומר יוקרתי, איכותי וכמובן שגם מרשים. שיש מתאים עבור פתרונות חיפוי מרשימים, וכמובן שגם עבור פתרונות ריצוף אלגנטיים. כמו כן יש לא מעט פסלים שעשויים משיש ומגוון פריטי אומנות נוספים. כיוון שמדובר על חומר איכותי ובו בעת מרשים- רבים מרצפים עמו את מבואת הכניסה, הסלון, הלובי וכדומה. עם זאת על מנת להפיק ממנו את המירב- רצוי לשמור עליו מלוטש, מבריק וחיוני, ועל כן טוב לדעת שגם אם השנים עשו את שלהן או שפשוט הברק דהה- יש מה לעשות וכיצד להחזיר עטרה ליושנה. כל שצריך לעשות הוא להזמין שירותי ליטוש שיש מקצועיים.

חסרונות ויתרונות

למרות שהשיש מרהיב בצבעיו, מאפשר חיתוך מאוד מדויק ומייצר מראה הרמוני ומרשים, הוא גם כולל מספר חסרונות: הוא רגיש למגע של חומרים חומצתיים, הוא נשרט די בקלות, הוא מאוד רך ובאופן כללי סופג ביתר קלות כתמים. על מנת להימנע מכל אותן בעיות, נהוג לצפות את משטח השיש בחומר מגן שקוף שמקנה לו שכבת הגנה. עם זאת לאחר שימוש מרובה, גם ריצוף איכותי כגון שיש עשוי לדהות ולקבל מראה עמום.

אבחון

על מנת לא לוותר על איכויות השיש, כל שצריך לעשות הוא להזמין פעם בתקופה שירותי ליטוש שיש. מדובר על פעולת קרצוף ושפשוף מושכלת, כך שניתן להסיר בקלות את השכבה החיצונית שנפגמה. הליך מקצועי של ליטוש שיש מתחיל עם אבחון המשטח ומצבו. בשלב זה יש לקבוע האם הסדקים רחבים יתר על המידה, לבחון את עומק הכתמים, לאבחן את סוג השיש וכמובן להבין מה מקור הבעיה. לאחר מכן יש להחליט על אופן הליטוש האידאלי, לדוגמה יש מקרים בהם בין היתר רצוי להעמיק את החריצים שבין האריחים ע"י מסור דיסק ייעודי ולמלא בדבק שיש.

מקצועיות

חשוב לדעת שלא תמיד ניתן לתקן כל נזק. למשל לא תמיד ניתן יהיה למצוא התאמה עבור אותו אריח פגום מבחינת צבע וטקסטורה, ובאותה נשימה יש לדעת שלא כל חברה מציעה שירותי ליטוש מקצועיים. יש שירותי ליטוש שעשויים להזיק במקום לעזור, ועל כן יש לבחון בפינצטה את השירות המקצועי.