עברית  |  English  |  
הסודות מאחורי חימום תת רצפתי
הסודות מאחורי חימום תת רצפתי

מערכת לחימום הבית המיושמת על ידי מערך של צינורות מים חמים או גופי חימום חשמליים מציעה יתרונות רבים עבור הבית והעסק. זו מערכת בה הצינורות או גופי החימום מונחים ישירות מתחת לריצוף, כאשר תחתם מיושמת שכבת בידוד תרמי המגבירה את האפקטיביות.
חימום המים המהווים את הבסיס על המערכת נעשה באמצעי מיוחד המשמש גם למערכות הסקה מרכזיות. כמו כל דוד חימום, גם מערכות אלו משתמשות בפיזור אנרגיה בצורה אחידה וכך חוסכות בהוצאות חשמל.

מה אתם לא יודעים על חימום?

התחושה המתקבלת ממערכות חימום תת רצפתי היא של חימום נעים ואחיד, אשר אינו מייבש את האוויר בחדר וכך מונע בעיות בריאות, אלרגיות ותופעות לוואי. התקנת המערכת מתבצעת עם משאבת חום בעלת תשתית ויכולת ביצוע לטווח ארוך. העלויות השוטפות של אחזקת המערכת מינימאליות ומשתלמות בהשוואה לאמצעי חימום אחרים. מעבר לכך, מדובר על מערכת שקטה, נסתרת וכזו שאינה תופסת מקום. בתחום עיצוב הבית והנוי המערכת מציבה סטנדרטים חדשים של חימום ונהנית מתמיכה של לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והתעשייתי. אין בה חשש לכוויה או מכשול פיזי ולכן היא לא מונעת יישום אלמנטים דקורטיביים בחלל. בשנים האחרונות זכתה המערכת לתמיכה מטעם ארגוני איכות הסביבה, בעיקר משום שהיא אינה מזהמת או מייצרת תלות בספק סולר או גז.
המערכת מספקת פיתרון חימום דירתי בחורף באמצעות הסקה מרכזית וכאן טמון היתרון הגדול ביותר שלה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, גם במדינות עם מזג אוויר ים תיכוני יכולה המערכת הזו לבוא לידי ביטוי, לשפר את איכות החיים ולהבטיח חיסכון של עד 75% מההוצאות השנתיות. הערך המוסף של המערכת ומה שרוב האנשים אינם יודעים קשור להחזר השקעה: יעילות המערכת הגבוהה מונעת אובדן אנרגיה והשקעה ראשונית בהתקנתה מוחזרת כבר תוך חודשים ספורים.

התקנה ובטיחות

בכל הנוגע אל אופי ההתקנה של המערכת, יש צורך במעורבות של אנשי מקצוע מנוסים על מנת לאפיין מראש את הדרישות של הלקוח בכפוף לתנאי החלל. המערכת כוללת משאבת חום, מרכיבים מרכזיים כמו צנרת ו/או רדיאטורים וכמובן אביזרי שליטה ובקרה. התקנת המערכת גמישה והיא אופטימאלית עבור כל סוגי הריצוף בבית, בעסק, במחסן או באולמות התצוגה. היא אינה מושפעת מחלוקה לאיזורים ומאפשרת הוספה של בקרת טמפרטורה עצמאית.
כדאי להרחיב בנושא של בטיחות ולהבין עד כמה אמצעי חימום לא תקינים יכולים להיות מסוכנים. ההסקה המרכזית של המערכת מגיעה מהרגליים ובעזרת משאבות חום אפשר לפזר את הטמפרטורות לכל החדרים. ילדים ובני משפחה יכולים להסתובב יחפים, מבלי לסבול מהפרשי מעלות ותחושות קיצוניות של קור וחום. מבחינה מעשית, המערכת בטוחה מאוד ונשענת על שורה ארוכה של תווי תקן בינלאומיים. היא אינה דורשת סולר או גז ולכן אין חשש לפיזור ריחות לא נעימים ברחבי הבית. המערכת מונעת סכנות פוטנציאליות רבות המתעוררות בחורף, אולם גם בקיץ היא חוסכת את התלות במקורות חיצוניים: ניתן להשתמש באותן משאבות כדי לקרר את הבית וליהנות מהיתרונות של המערכת כל השנה.

תכנון הבית מתחיל ברצפה

מומלץ לכלול חימום תת רצפתי כבר בשלבי תכנון הבית. בצורה כזו אפשר ליצור תשתית אידיאלית להתקנת המערכת, מבלי לפגוע בתשתיות חיוניות אחרות.
במבנה חדש ישנם מספר שלבי עבודה בתהליך הבנייה ועדיף לערב אנשי מקצוע מתחום האנרגיה מוקדם ככל האפשר. יועצים אלו מספקים את המידע הדרוש לצורך רכישת מערכת לבית או לעסק. בתחום של עיצוב פנים ואדריכלות יכולות משאבות החום להיות פיתרון חסכוני, בטוח ויעיל.