עברית  |  English  |  
האם אפשרי לחפות תנור עץ באריחי קרמיקה?
תנור עץ מודרני מחממים בעזרת הקרנה – הסעה פאסיבית מדפנות התנור החמות. יש לתנור עץ גם יתרונות וגם חסרונות, כמו לכל דבר, ונתחיל דווקא עם החסרונות.
ובכן, החסרונות של תנור עץ שיש עמו הרבה התעסקויות למיניהן, כגון: ניקוי ארובה, ניקוי באופן כללי, סחיבת עצים לתנור, מחייב פינה בנויה לייבושם של העצים, מעט עשן בתוך הבית בייחוד בשלב של ההדלקה, בעיה של בטיחותם של הילדים. יכניסו גזים רעילים לתוך הבית שלכם וידרשו ניקוי יקר ומלכלך, אחסון העץ הוא חשוב מאוד, הבערת עץ לח תהווה מטרד סביבתי קשה – אתם, בני משפחתכם והשכנים שלכם תנשמו את הזיהום הנפלט מהאח המעשן, האפר והפיח יכתימו קרוב לוודאי את הקירות של הבית שלכם ושל השכנים שלכם, הארובה שלכם תתמלא פיח וזפת ויום יבוא והיא תיסתם וכן הסירחון יעיב על האוויר הנקי כל כך של ימי החורף הענוגים.

ולאחר שדיברנו על החסרונות, ראוי שנדבר על היתרונות החשובים - תנור עץ הוא דקורטיבי וכן רומנטי, החימום שלו נעים, התנור מעץ לא דורש תשתית למעט ארובה רחבה, ישנה אפשרות למצוא תנורים מעץ בעלי רגל מסתובבת, אשר אותם ניתן לסובב לכיוונים שונים. בנוסף, מכיוון שאתם ישנים בלילה, אתם לא תפעילו את התנור מעץ בלילה וכפועל יוצא תחסכו באנרגיה – כי אחרת תתפתו להשאיר אותו דולק על להבה קטנה, מי שיכול לעשות זאת – אפשר לקושש דלק, אין צורך למעשה בקניית דלק יקרה, כך שמחיר התנור מעץ הוא מחיר הקנייה וההתקנה.

איך מאחסנים את העץ?
את העץ צריך לאחסן במקום מקורה מפני גשם, על גבי במה מאווררת – כך העץ התחתון לא ייגע באדמה הלחה – בולי העץ אמורים להיות מונחים זה על גבי זה כאשר שטח המגע ביניהם קטן. עדיף בולי עץ חתוכים למשולשים, מניחים אותם שביניהם חללים גדולים אשר מאפשרים זרימת אוויר טובה.

איך מתפעלים את תנורי העץ?
להבדיל מתנורים אחרים, תפעול תנור העץ הוא אקוטי – עודף בתא התנור ייתכן שייצור להבה גדולה, אך במחיר של זיהום, פיח, גזים רעילים וכדומה. יש להפעיל את התנור מעץ במידה הנכונה – לא  למלא יותר משתי קומות של עצים, אשר יונחו זה על גבי זה, על מנת שהאוויר יוכל לזרום בחופשיות מסביב לעץ. לתנור עץ איכותי יש שליטה טובה על זרימת האוויר, על כניסת האוויר מתחתית התנור ומראש התנור – הכניסה התחתית תפקידה בשלבי ההדלקה של התנור, העילית תפקידה בשלב הבעירה הרצופה, אפשר לשלוט במפתח הארובה בחלק מהתנורים ולמעשה לחנוק את התנור מעץ כדי לשלוט בגובה הלהבה.

הארובה הגבוהה מנצלת את ההפרש של הלחצים הגדול בין הלחץ הגבוה בתא הבעירה ללחץ הנמוך מעל הגג בקצה הבעירה.
כדי שתנור העץ יהיה דקורטיבי ומעוצב, ניתן לחפות אותו באריחי קרמיקה ייחודיים, במגוון נרחב של עיצובים. פעולה זו היא בהחלט אפשרית, כדאית ואף מומלצת.