עברית  |  English  |  
בניה ירוקה, מה זה ולמה צריך את זה
תכנית הסביבה של האו"ם (The UN Environment Program) טוענת שפיתוח בר קיימא הוא פיתוח שיבטיח שהשימוש שלנו במשאבים ובסביבה ייעשה כך שלא יגביל את השימוש בהם על ידי הדורות הבאים.

המשמעות של להיות ידידותי לסביבה היא לעזור להציל את כוכב הלכת שלנו ולהפוך אותו למקום טוב יותר עבור הדורות הבאים. בידינו האפשרות להפוך את הסביבה שלנו למקום בריא יותר לחיות בו.

הבנייה הירוקה יכולה לסייע לכם ליצור סביבת חיים טובה יותר תוך שהיא משתמשת בפרקטיקה של יצירת מבנים ושימוש בתהליכים שהם אחראים הן מהבחינה הסביבתית והן מבחינת הניצול היעיל של משאבים לאורך מחזור חייו של המבנה.

עקרונותיה של בנייה ירוקה מיועדים למזער את ההשפעה על הסביבה. במילים אחרות, מבנים ירוקים תוכננו במיוחד כך שיוכלו להפחית את כלל ההשפעה של סביבת הבנייה על בריאות האדם והטבע באמצעות שימוש יעיל במשאבים כמו מים, אנרגיה ועוד. הם נועדו להגן על בריאות הדיירים ובד בבד לשפר גם את הפרודוקטיביות של העובדים מבחינת הפחתת הפסולת, הזיהום והפגיעה בסביבה. רעיון הבנייה הירוקה מספק מספר יתרונות מרכזיים וביניהם: סביבה ידידותית, ניצול אנרגיה יעיל, חיסכון במים, בטיחות מפני אש, ואיכות אוויר מעולה בתוך המבנה.

חומרים ירוקים
שימור משאבי הטבע והקטנת טביעת הרגל שאנחנו משאירים מאחורינו למען הדורות הבאים, הם אלה שמניעים את בעל הבית שמודע לסביבה לחפש חומרי בניין ידידותיים לסביבה. מבחינה היסטורית, חומרי הבנייה הידועים לשמצה מבחינת השפעתם ההרסנית על הסביבה ועל בני האדם הם חומרים כמו אזבסט, צבע על בסיס עופרת ופלסטיק שאינו מתכלה. ענף הבנייה עובר בהדרגה לשיטות ירוקות יותר, אבל המעבר איטי למדי כי חומרים חדשים חייבים לקבל את אישורי התקן השונים.

שימוש בעץ ממוחזר
שימוש בעץ ממוחזר ובמוצרי עץ ממוחזרים מגן על העצים הקיימים ומפחית את האנרגיה שמבוזבזת על כל תהליך חטיבת העצים ועיבודם.

חומרי בידוד
בידוד נכון של הבית מפחית את העלויות הישירות על חימום וקירור הבית. אבל לא כל מוצרי הבידוד הם ידידותיים לסביבה. אתם יכולים לבקש מהקבלן להשתמש בבידוד שעשוי למשל מצמר, מסיבי תאית או משעם – מוצרים אלה מצריכים הזמנה מיוחדת שיכולה לקחת מספר חודשים כי הם עדיין לא מיוצרים בקנה מידה רחב כמו מוצרי בידוד סטנדרטיים שעשויים מפיברגלס.

חומרי בנייה
בטון, לבנים, אבנים ובלוקים משמשים בדרך כלל לבניית יסודות המבנה, אבל הם גם תובעניים מאוד מבחינה השפעתם האקולוגית כי הם נחצבים ממשאבי טבע מוגבלים. היום, לא מעט אנשים שמבקשים לבנות בית מבנייה ירוקה מעדיפים להשתמש בחומרים ממוחזרים כמו לבנים ישנות.

לבני חמר ואבן חצובה ידידותיים לסביבה יותר מאשר בטון יצוק. ותמיד עדיף לבחור במלט שמעורב רק בחול מאשר במלט שהייצור שלו יוצר תגובה כימית שמייצרת פחמן דו חמצני.

חומרי גימור
אפשר למצוא היום פריימרים וצבעים בשלל צבעים שהנדיפות שלהם אינה רעילה. באופן זה אפשר להשתמש בגימור לקירות הבית או לרהיטים בחומרי איטום ובצבעים שהם אורגניים ולא מפיקים גזים רעילים. כדאי לבדוק אם על תווית המוצר מופיעה הכתובת VOC-free, מה שאומר שהמוצר לא מכיל תרכובות שפולטים גזים רעילים.

לסיכום, בנייה ירוקה היא פרקטיקה של יצירת מודלים של בנייה, שיפוץ, תפעול, תחזוקה והריסה שהם בריאים ויעילים יותר לאדם ולטבע.