עברית  |  English  |  
ארבע קירות עשויים שיש ואבן

הסתכלו סביבכם לרגע. מה החומר שנמצא סביבכם בכמות הגדולה ביותר? האם אתם מוקפים במים? האם אתם מוקפים בעץ? האם אתם מוקפים בברזל? או שאולי אתם דווקא מוקפים באבן? מסתבר שהענף הנקרא שיש ואבן משחק תפקיד מאוד מרכזי בחיינו, בלי שאנחנו מקדישים לו כלל מחשבה. מחאות חברתיות, יוקר המחייה, צדק חברתי, כל אלה מתנקזים בסופו של דבר למספר ערוצים מצומצם שבית, קורת גג, ארבע קירות עשויים שיש ואבן הוא המרכזי שבהם.

בישראל ישנה תעשייה גדולה העוסקת בחציבה וייצור חומרי בניין. ישנן מספר מחצבות הפועלות בצפון הארץ, בדרומה ואפילו במרכז. מחצבות אלה מוציאות מהקרקע את סוגי האבן המשמשים אותנו לבנייה. כך למשל, נחצבים סלעי ענק מהם מייצרים חצץ המשמש לייצור בטון ואספלט. נחצבים סלעי ענק המפוררים לחול הנקרא חול מכונה ומשמש לייצור בטון וחומרי בנייה נוספים. נחצבים סלעי ענק ומפוררים לאבקה דקיקה אליה מוסיפים חומר מדביק ההופך אותה למלט אפרפר.

סלעי ענק המיועדים לדקורציה

פרט לכל חומרי בניין אלה, נחצבים גם סלעי ענק המשמשים אותנו לדקורציה. הסלע הפופולרי ביותר הוא סלע השיש ממנו מייצרים גם שיש קיסר. השיש הוא סלע ככל הסלעים מבחינה חיצונית, אך הוא ניחן בחוזק יוצא דופן, ובמרקם פנימי מיוחד. כאשר פורסים את הסלע לפרוסות ישרות וחלקות מתקבל המרקם הייחודי לכל סלע, ומהווה מוטיב מרכזי בעיצוב של חלקי בית שונים. ההבדל בין שיש ואבן רגילה הוא שאת השיש צריך לחצוב כסלעים שלמים וגדולים מהם ניתן לפרוס פרוסות שיש שלמות וגדולות. השימוש בשיש הוא במרבית המקרים עבור משטחים גדולים, בין שמדובר בשיש למטבח ובין שמדובר ברצפות גדולות. מהסיבה הזאת, נחשב השיש לתעשייה ייחודית המופעלות בה טכנולוגיות ייחודיות. טכנולוגיות אלה מיועדות להעניק לפועלים את היכולת לחשוף את סלע השיש, ולפרוס ממנו פרוסות עוד בשטח. את הפרוסות מובילים למפעלי עיבוד, ושם עובר השיש תהליך עיבוד וגימור הכולל חיזוק, צביעה, החלקה ואפילו הברקה.

מסתבר שאחת התעשיות שמשפיעות ביותר על חיינו, היא תעשייה הנחבאת לה אל הכלים, אולי בגלל שהיא פחות אטרקטיבית מהייטק משקאות ומזון.

המסמך מוגן על ידי משרד עורכי דין זכויות יוצרים.