עברית  |  English  |  
איך לבחור את השיש למטבח שלכם?
אחרי הארונות, משטח השיש תופס את השטח הגדול ביותר במטבח. שיש הוא גם מה שאחראי על הגימור הסופי של המטבח ועל יצירת האפקט העיצובי המיוחד. חשיבותו של השיש רבה גם מכיוון שעליו יתבצעו כל הפעולות הנעשות במטבח, לכן עליו להיות עמיד ולהציע משטח עבודה נוח ועמיד לכל הנזקים האפשריים. מבחר סוגים של שיש הנמצאים היום בשימוש של חברות בוטיק המתמחות בייצור מטבחים בהזמנה אישית, הוא לא קטן וכולל סוגי שיש כמו באטש, אמפדור, אקינו, בורדור בז', בורדור וויט ועוד. גם השיש המפורסם מסוג גרניט עדיין נמצא בשימוש ומגיע בכמה גוונים שמאפשרים להתאימו לצבעם של ארונות העץ ולשאר המרכיבים של המטבח. מכיוון שאת המטבח המעוצב בהזמנה לא רוכשים כל שנה, כדאי להשקיע מחשבה בבחירת סוג השיש.

על פי סגנון המטבח: מודרני, כפרי או נירוסטה

שיטה אחת לבחירת השיש למטבח היא לפי סגנון העיצוב של המטבח. אם למשל מדובר על מטבח בסגנון כפרי, מבחינת המראה והמרקם יתאימו לו סוגי שיש כמו גרניט חום כהה, טרוורטין נוצ'ה וגרנית מפה, שיש רוסו אלקנטה ושיש רד בון בעל הצבע החום המעודן. אם בחרתם במטבח בעל עיצוב מודרני, שיש קריסטין בעל הגוון האפור העמוק או שיש סרבס קרם יתאימו מאוד, מכיוון שהם ישתלבו נהדר עם העיצוב בסגנון המודרני בעל הקווים הנקיים. במידה ובחרתם במטבח נירוסטה בעל המראה העתידני, שיש מהסוגים שיי גריי, נורמדי או מון סטון ישתלבו נהדר ויצרו את המראה ההרמוני ביותר למטבח שלכם.

על פי המראה הסופי שמעוניינים לקבל

השיטה השנייה המומלצת לבחירת השיש למטבח היא בהתאם למראה הסופי שמעוניינים להשיג. סוגי השיש  החדשים שנמצאים היום בשימוש של יצרני המטבחים האיכותיים, מגיעים בשלל גוונים ומרקמים, כך שניתן לבחור בין המראה המאט למראה המבריק ובין הגוונים הכהים מאוד כמו שחור, אפור עמוק וחום ככה, לבין הגוונים הבהירים כמו זה של השיש מהסוג מולה לייט או סימנה למשל.

בהתאם לשאר עיצוב הבית

במרבית בתי האב בישראל, מטבחים כפריים תופסים את הנישה המרכזית של הבית ונחשב לליבה הפועם של המשפחה, לכן כאשר בוחרים את העיצוב שלו ואת המרכיבים אשר יוצרים את העיצוב הזה, כדאי גם לא לשכוח את התאמתו לשאר עיצוב הבית. מכיוון שהשיש מושך את מלוא תשומת הלב בגלל אפקט החזרת האור ויכולת יצירת האווירה במטבח, יש להתאימו לא רק מבחינת המראה החיצוני שלו המורכב מצבע ומרקם, אלא גם על פי הגימור שלו.